Nuri al-Said

Nuri al-Said.. jpg

25 grudnia 1938-31 marca 1940)-premier Iraku od 23 marca 1930 do 3 listopada 1932, od 25 grudnia 1938 do 31 marca 1940, od 10 października 1941 do 4 czerwca 1944 Midfai), od 21 listopada 1946 do 29 marca 1947 (po Arszad al-Umari i przed Sayyid Salih Jabr), od 6 stycznia do 10 grudnia 1949 (po muzahim al-Pachachi i przed Ali jawdat al-Aiyubi), od 15 września 1950 r.do 12 lipca 1952 r. (po Tawfiqu al-Suwaidim i przed Mustafą Mahmudem Al-Umari), od 4 sierpnia 1954 r. do 20 czerwca 1957 r. (po Arshadzie al-Umari i przed Al-Aiyubim) oraz od 3 marca do 18 maja 1958 r. (po Abdul-Wahhab Mirjanie i przed Ahmadem Mukhtar Babanem).

biografia

Nuri al-Said urodził się w Bagdadzie w Imperium Osmańskim w rodzinie mieszanego pochodzenia arabsko-kurdyjskiego i zaciągnął się do armii osmańskiej. Zdezerterował w 1914 i uciekł do Egiptu. Po wybuchu arabskiej rewolty został szefem Sztabu Emira Fajsala. Kiedy ten ostatni został królem Iraku, był jego głównym doradcą i założycielem irackiej armii. Do końca życia miał tworzyć nie mniej niż czternaście rządów jako premier. W 1942 r.zaproponował utworzenie Konfederacji terytoriów Bliskiego Wschodu (w tym żydowskiej enklawy w Palestynie), ale było to sfrustrowane ciągłymi napięciami między Arabami i konfliktami arabsko-żydowskimi w Izraelu. Najważniejszym filarem dynastii Haszymidów w Iraku, był w 1958 premierem krótkotrwałej Arabskiej Federacji Iraku i Jordanii. Został schwytany i zamordowany w zamachu stanu w lipcu 1958.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.